location
Харків, вул. Воробйова, 4 - корпус №1
Харків, вул. Пушкінська, 30Б - корпус №2
Записатися на прийом Особистий кабінет person

Фізична терапіяФізична терапія — лікувальний метод, що передбачає фізичний вплив на тіло людини без порушення цілісності тканин з метою досягнення певних ефектів, орієнтованих на відновлення рухових функцій, усунення болю, поліпшення кровообігу, лімфотоку, відновлення структурних взаємодій, зняття напруження в сегментах, стимуляцію або релаксацію обраного регіону.

Фізична терапія може бути:

  • мануальною — вплив руками
  • інструментальною — вплив спеціальними інструментами
  • апаратною — вплив на тканини за допомогою фізіотерапевтичної апаратури

Фізичну терапію можна умовно розділити на пасивну і активну, тобто рухову.

Мануальна фізична терапія представлена такими методиками:

Постізометрична релаксація (ПІР) — методика відновлення м'язової функції, зняття м'язового напруження, усунення больового синдрому, яка заснована на фізичному впливі на м'язи. ПІР полягає у поєднанні створення короткочасного напруження у м'язі (6–10 с) з подальшим його розслабленням і пасивним розтягуванням (8–15 с). У результаті напруження минає, зменшується інтенсивність болю, що сприяє відновленню нормальної м'язової функції.

Суглобові техніки, або концепції Малліган/Мейтланд/Кальтенборн, — техніки роботи із суглобами та відновлення рухових функцій. Больові синдроми в ділянці суглобів, як правило, пов'язані з некоректним рухом. Фізичний терапевт виявляє причину і розробляє пасивний вплив з одночасним приведенням суглоба в дію, яку пацієнт або виконує самостійно, або за допомогою фахівця, при цьому рух має не викликати болю. Надалі вектор руху, який удається виконувати без болю, закріплюється самостійними рухами, що в підсумку веде до зникнення болю та збільшення обсягу рухів.

Метод Фельденкрайза та його модифікації (JKA), або метод соматичного навчання, — спосіб відновлення м'язової функції, рухової активності та здатності до просторового орієнтування, заснований на усвідомленні свого руху (що? де? коли? як?). Пацієнт під керівництвом фахівця самостійно вибудовує такий вектор руху, при якому він не відчуває болю. Таким чином приходить розуміння правильної роботи свого тіла і з'являється можливість рухатися без болю. Є дві форми: усвідомлення шляхом руху — групове заняття з самостійним виконанням рухів при голосовій координації фізичного терапевта (підходить людям із болями або травмами); голосова інтеграція — індивідуальний невербальний сеанс (підходить як дорослим, так і дітям, а також дорослим і дітям з особливими потребами).

Пропріоцептивна нейром'язова фасилітація (PNF) — методика відновлення м'язових функцій, побудована на рухах, які виконує пацієнт за допомогою фізичного терапевта. Фахівець задає потрібний вектор, допомагає виконувати рух або робить його пасивно (замість пацієнта). Таким чином досягається полегшення спільної роботи м'язів і нервів, поліпшується контроль за рухом з боку нервової системи, оскільки відбувається стимуляція глибоких і тактильних рецепторів одночасно. Розробники методу сформулювали і втілили в життя ідею правильних біомеханічних 3D-діагоналей. Це специфічні вектори руху тіла та кінцівок, у яких досягається максимальна ергономічність.

Динамічна нейром'язова стабілізація (DNS) — техніка відновлення м'язової функції, заснована на усуненні збоїв координування з боку нервової системи шляхом опрацювання рухів від фази раннього рухового розвитку. Людину немов повертають у дитинство, де вона вчиться правильно дихати і рухатися у просторі. Вважається, що патерни руху генетично визначені та специфічні для кожного виду. У цій техніці використовуються принципи кінезіології розвитку, метод передбачає визначення функціональних норм з точки зору розвитку. Усі вправи виконуються за допомогою фізичного терапевта, який безпосередньо допомагає здійснювати ті чи інші рухи, використовуючи (залежно від методу) або мобілізацію суглоба, або елементи м'язового управління (інгібіцію або стимулювання).

Інструментальна фізична терапія представлена методикою IASTM, або інструментальною мобілізацією м'яких тканин. Назва передбачає використання інструментів, різних за формою, розміром і матеріалом, із якого вони виготовлені. Мобілізація — це рухливість, тобто ми покращуємо рухливість тканин, дозволяємо їм вільно ковзати при русі. Тканини мають властивість спаюватися одна з одною (у результаті травми або інших процесів), і тоді ми отримуємо обмеження. Обмеження руху між тканинами навіть на незначній ділянці викликає ускладнення в роботі сусідніх регіонів за принципом доміно, що супроводжується болем і набряком. Ми впливаємо на м'язові волокна, зв'язки, сухожилля, фасції, ентези (місця кріплення м'язу до кістки). У підсумку ми можемо знизити біль, зменшити набряк, поліпшити ковзання тканин (повернути правильну та необмежену рухливість).

Запис на прийом