location
Харків, вул. Воробйова, 4 - корпус №1
Харків, вул. Пушкінська, 30Б - корпус №2
Записатися на прийом Особистий кабінет person

Ціни на послуги

Найменування послуги Вартість, грн. (Від 07.04.2023)
Консультація лікаря 500,00
Консультація лікаря з карткою харків'янина, ЗСУ 450,00

ЕндокринологіяДо функцій ендокринолога клініки «Доктор Алекс» належать діагностика та лікування захворювань залоз внутрішньої секреції, які виділяють у внутрішнє середовище (кров, лімфу, тканину, рідину) особливі секрети — гормони. З їх допомогою в організмі нормально функціонують усі органи і системи.
Іноді порушення роботи залоз є транзиторним (тобто минущим), а часом виникає внаслідок певного ендокринного захворювання. Крім того, збій у роботі може з'явитися в результаті приймання лікарських препаратів, пов'язаних з іншим захворюванням, тоді їх своєчасне скасування або заміна приведе до повного відновлення функції.

Центральними ендокринними залозами є гіпофіз, гіпоталамус і епіфіз, які розташовуються в головному мозку. Периферичні ендокринні залози — щитоподібна залоза, надниркові залози, паращитоподібні залози, яєчники тощо — підпорядковуються центральним органам, у той же час впливаючи на їх роботу.
Не завжди можна одномоментно з'ясувати причину та рівень «поломки». У цьому випадку робота ендокринолога при постановці діагнозу в чомусь схожа на роботу детектива.
Як у центральних, так і в периферичних ендокринних залозах порушення виникають через різні причини.

Нерідко для відновлення функції ендокринного органа достатньо курсу лікарських препаратів, а інколи доводиться довічно «протезувати» роботу органа. У цьому випадку призначається замісна терапія — приймання гормонів у таблетках або ін'єкціях. Тільки так вдається відновити повноцінну роботу організму. Чим швидше ви отримаєте необхідне лікування, тим менше необоротних наслідків залишить ендокринне захворювання.


Умовно порушення в роботі ендокринних органів можна розділити таким чином:

ЕндокринологіяПроблеми анатомічного характеру:

  • вузли щитоподібної або паращитоподібних залоз
  • аденома гіпофіза
  • новоутворення надниркових залоз
  • кіста яєчників тощо

Нерідко для лікування таких захворювань застосовуються класичні оперативні втручання або сучасні методики — видалення новоутворень за допомогою гамма-ножа або кіберножа.

Проблеми, пов'язані з порушенням функції ендокринного органа:

  • гіпотиреоз (зниження функції щитоподібної залози)
  • цукровий діабет (порушення функції підшлункової залози)
  • «бронзова хвороба» (порушення функції надниркових залоз) та ін.

Лікування цих захворювань здійснює ендокринолог. Слід зазначити, що порушення в структурі ендокринного органу і порушення його функцій можуть взаємосупроводжуватися, а можуть існувати автономно.

У яких випадках слід звертатися до ендокринолога

Захворювання ендокринної системи проявляються різноманітними симптомами, багато з яких не є специфічними, але іноді хвороба може довгий час протікати безсимптомно, що є причиною пізнього її виявлення — уже на стадії ускладнень.

Вам необхідно відвідати ендокринолога, якщо:

  • має місце суттєва втрата або збільшення ваги, особливо за короткий період часу — необхідно виключити порушення функції щитоподібної залози, цукровий діабет, порушення функції надниркових залоз та ін.
  • з'явилися сухість у роті й часте сечовипускання — необхідно виключити цукровий або нецукровий діабет тощо
  • збільшився розмір ноги, руки, стали більшими риси обличчя, з'явилися виділення з молочних залоз у жінок — необхідно виключити хвороби гіпофіза
  • непокоїть коливання артеріального тиску: значне зниження або, навпаки, гіпертонічні кризи, які погано купіруються звичними препаратами, застосовуваними при гіпертонічній хворобі — необхідно обстежити надниркові залози
  • порушився менструальний цикл, з'явилося «зайве» волосся на обличчі й тілі — необхідно перевірити роботу яєчників, надниркових залоз (у цій ситуації раціонально почати з обстеження у гінеколога)
  • загальна слабкість, стомлюваність, порушення сну, збої в роботі шлунково-кишкового тракту, випадіння волосся, ламкість і розшарування нігтів тощо — найбільш раціонально спочатку звернутися до терапевта або сімейного лікаря

Найчастішою скаргою під час амбулаторного звернення до ендокринолога є «комок» у горлі. Цей симптом не так часто має відношення до захворювань щитоподібної залози. Якщо при обстеженні у терапевта будуть виявлені ознаки, що сигналізують про наявність ендокринної проблеми, лікар обов'язково направить вас до ендокринолога.

ЗАПИСАТИСЯ ДО ЕНДОКРИНОЛОГА

Консультація ендокринолога

Якщо ви плануєте звернутися до ендокринолога вперше, не потрібно самостійно призначати собі гормональне обстеження, купувати в лабораторії пакет для обстеження органа або системи з метою «прийти до лікаря підготовленим». Не робіть це, хоча б виходячи з міркувань економії часу і грошей. Адже лікар може призначити обстеження на гормони в певний день циклу або з попереднім скасуванням медикаментів, можливо, знадобиться специфічна підготовка до окремих аналізів тощо.

Діагностика

  • клінічний огляд
  • лабораторні дослідження — аналізи крові на певні гормони, транспортні білки для гормонів, онкомаркери, клінічні, біохімічні аналізи крові та сечі, різні навантажувальні проби
  • ультразвукова діагностика. Досить цінною є оснащеність наших УЗ-апаратів функцією еластографії («віртуальна пункція»), що дозволяє виявити доброякісні новоутворення органа (наприклад, вузли щитоподібної залози або молочних залоз), що потребують динамічного спостереження і виявлення ризикованих в онкологічному плані новоутворень, які вимагають реальної тонкоголкової біопсії з подальшим оперативним втручанням
  • рентгенівська денситометрія — сучасний метод дослідження мінеральної щільності кісткової тканини та виявлення остеопорозу
  • комп'ютерна томографія — метод відрізняється високою інформативністю в діагностиці об'ємних процесів

При виявленні захворювань ендокринних органів, що потребують хірургічного втручання, у кожному конкретному випадку приймається рішення про подальше лікування відповідно до тяжкості виявленої патології.

Які лікарі направляють до ендокринолога

На консультацію до ендокринолога вас можуть направити:

  • терапевт — з приводу збільшення або втрати ваги, тахікардії, судом у м'язах
  • сімейний лікар і кардіолог — через нез'ясовно високу або низьку частоту пульсу, високий холестерин, гіпертонічну хворобу, що погано компенсується
  • гінеколог — через свербіж статевих органів, безпліддя або невиношування вагітності, вторинне порушення циклу
  • уролог — приводом можуть стати свербіж і запалення в ділянці зовнішніх статевих органів
  • невропатолог — при скаргах на тремтіння в руках або в усьому тілі, судоми в ногах або обличчі
  • дерматолог — часто через погане загоєння ранок, вугрову хворобу
  • ортопед — з приводу остеопорозу («крихки кістки»)
  • гастроентеролог — скарги на часті закрепи або проноси та ін.
  • стоматолог — часто через «крихкі зуби», пародонтоз, остеопороз щелепи
  • ревматолог — через остеопороз, підвищення рівня кальцію в крові (для виключення гіперпаратиреозу)

Запис на прийом